Poniższy konspekt opracowałam dla klasy II szkoły podstawowej. Zajęcia zintegrowane zawierają treści polonistyczne i społeczno-przyrodnicze. Uczniowie muszą wykazać się wcześniej zdobytą wiedzą. Zajęcia trwają 50 minut.
Scenariusz zajęć dla klasy II
Temat zajęć: Grupowe tworzenie tekstów o zwierzętach. Utrwalenie wiadomości o ptakach i ssakach.
Edukacje: polonistyczna, przyrodniczo-społeczna, plastyczno-techniczna.
Cel główny lekcji czyli cel diagnozy:
przedmiotowy-budowanie wypowiedzi ustnych i pisemmnych.
ponadprzedmiotowy-efektywne współdziałanie w zespole.
Cele szczegółowe przedmiotowe:
Wiedza
-zna rozmaite formy wypowiedzi
-posiada elementarną wiedzę o ptakach i ssakach
Umiejętności
-sprawnie buduje wypowiedzi pisemne i ustne
-potrafi korzystać ze zbiorów klasowej biblioteczki
Postawy
-jest otwary i poszukujący
-wytrwale i świadomie zmierza do wyznaczonego celu
Cele szczegółowe ponadprzedmiotowe
Wiedza:
-zna zasady pracy i współpracy w grupie
-rozumie sens pracy grupowej
Umiejętności:
-efektywnie komunikuje się z innymi członkami grupy
-potrafi wywiązać się z wielorakich zadań
Postawy:
-jest zaangazowany w pracę w grupie
-jest odpowiedzialny za pracę w zespole
-porafi ocenić swoją pracę i innych
Metody:
Słowne-inscenizacja, rozmowa, praca z tekstem.
Oglądowa-obserwacja.
Praktyczne-pisanie tekstów, wykonywanie pracy plastycznej.
Przebieg zajęć
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Zadania i czynności uczniów |
Uczeń obejrzy,wysłucha oraz zagra w inscenizacji pt. "Azorku, gdzie jesteś?". |
Inscenizacja pt. "Azorku, gdzie jesteś?", pieski "maskotki". |
Uczniowie "aktorzy" przedstawiają inscenizację. Pozostali obserwują i słuchają dialogów. |
Uczeń zbuduje kilkuzdaniową wypowiedź. |
jw. |
Uczniowie wypowiadają się na temat inscenizacji, w jaki sposób mogą pomóc dziewczynce. |
Uczeń uwaznie odczyta i wysłucha polecenia z karty pracy. |
Karty pracy-polecenia dla zespołów. |
Uczniowie czytają polecenia z kart prac cicho ze zrozumieniem a następnie odczytują je głośno. |
Uczeń ułozy i napisze kilkuzdaniową wypowiedź o zwierzętach, oraz wyszuka brakujących materiałów. |
jw. Kartka do pisania, zwierzęta-maskotki, klasowa biblioteczka, słowniczki ortograficzne. |
Uczniowie pracują w 4 zespołach. Wspólnie układają i zapisują tekst. W słowniczkach sprawdzają pisownię trudnych wrazów. Z pośród zgromadzonych zwierząt-maskotek oraz w biblioteczce klasowej wyszukują brakujących materiałów. |
Uczeń zaprezentuje swoją pracę. |
Teksty zapisane przez uczniów, magnesy, tablica zbiorcza "Zwierzęta". |
Uczniowie prezentują swoje prace, odczytują teksty. Nauczyciel przyczepia je za pomocą magnesów do tablicy. Prace o ptakach i ssakach nakleja na tabelę zbiorczą "Zwierzęta". |
Uczeń wykona pracę plastyczną. |
Rysunki "Ptaka pokoju", kredki. |
Uczniowie relaksują się przed kolejnym zadaniem. Kolorują "Ptaka pokoju" z gałązką oliwną według własnego pomysłu. |
Uczeń uzupełnia zdania brakującymi wyrazami oraz połączy wyrazy strzałkami. |
Karta pracy indywidualnej. |
Uczniowie cicho ze zrozumieniem odczytują polecenia z kart pracy. Samodzielnie uzupełniają zdania brakującymi wyrazami oraz łączą za pomocą strzałek nazwy zwierząt matek i dzieci. Pracują indywidualnie na dwóch poziomach. |
Uczeń sprawdzi poprawność swojej pracy. |
jw. |
Uczniowie samodzielnie sprawdzają poprawność swojej pracy porównując jej zapis z odczytywanym wzorem wybranego ucznia. |
Uczeń uwaznie wysłucha rozmowy nauczyciela z dziewczynką. |
Piesek-maskotka. |
Nauczyciel odnajduje zaginionego pieska. Rozmawia z dziewczynką o opiece nad nim. Dziewczynka słowami wyraza swą radość. Uczniowie z uwagą przysłuchują się rozmowie. |
Uczeń uwaznie wysłucha wypowiedzi nauczyciela oceniającej jego pracę. |
Znaczki "buźki". |
Uczniowie uwaznie wysłuchują wypowiedzi nauczyciela oceniającej ich osiągnięcia i podsumowującej pracę na zajęciach. nauczyciel rozdaje znaczki "buźki". Jako pracę domową poleca wkleic je do zeszytu razem z ptakiem "Pokoju". |
Inscenizacja pt. "Azorku, gdzie jesteś?".
Uczniowie chodzą z pieskami-maskotkami , śpiewają piosenkę pt. "A ja mam psa".
Dziewczynka: Azorku! Azorku! Gdzie jesteś?
Uczeń 1: Kogo szukasz?
Dziewczynka: Szukam mojego psa Azorka.
Uczeń 1: Jaki on jest?
Dziewczynka: Jest jeszcze malutki. To brązowy buldog w białe łatki. Na szyi ma serduszko z napisem "I love you". Miałam kiedyś kotka i papugę. One tez gdzieś zniknęły.
Uczeń 2: A czy dobrze się nimi opiekowałaś?
Dziewczynka: Nie wiem.
Uczeń 2 : Moze je zaniedbywałaś?
Uczeń 3 : My tez mamy swoje zwierzęta, ale dbamy o nie. Często wychodzimy z nimi na spacery, karmimy je. Zawsze o nich pamiętamy.
Uczeń 4: Mnie się wydaje, ze ty po prostu za mało wiesz o zwierzętach. Dlatego nie umiesz się nimi opiekować.
Dziewczynka: Moze macie rację.
Uczeń 5: Mam pomysł! My ci pomozemy. Właśnie uczymy się o zwierzętach. Chodź z nami na lekcję to na pewno się o nich duzo dowiesz. Potem wspólnie poszukamy twojego pieska. Zgadzasz się?
Dziewczynka: Zgadzam się.
Uczniowie razem: Chodźmy! (siadają na swoje miejsca)
(Pod koniec zajęć nauczyciel odnajduje pieska.)
Nauczyciel: Kto tak piszczy? (wyjmuje pieska-zabawkę)
Dziewczynka: To mój Azorek! Odnalazł się! wróciół!
Karty pracy-polecenia dla zespołów.
Zespół 1
Napiszcie ogłoszenie o zaginionym psie, korzystając z planu.
1. Gdzie i kto zaginął?
2. Jak się wabi?
3. Jak wygląda?
4. Gdzie nalezy go przyprowadzić?
Wśród zgromadzonych materiałów wyszukajcie podobiznę zaginionego pieska.
Zespół 2
Napiszcie w jaki sposób nalezy opiekować się swoim zwierzątkiem?
Wśród zgromadzonych materiałów i w naszym zwierzyńcu odszukaj zwierzęta, które mozna trzymać w domu.
Zespół 3
Napiszce co dowiedzieliście się o ptakach, korzystając ze zgromadzoenych materiałów oraz pomocniczych wyrazów. Wyszukajcie ilustracje z ptakami.
Wyrazy pomocnicze: jajorodne, pióra,dwie nogi, skrzydła, wykluwają się.
Zespół 4
Napisz co dowiedzieliście się o ssakach. Korzystając ze zgromadzonych materiałów oraz pomocniczych wyrazów. Wyszukaj ilustracje z ssakami.
Wyrazy pomocnicze: zyworodne, sierść, cztery nogi, matki wylizują, ssą mleko.
Zespół 5
Ułózcie hasła o zwierzętach-jak człowiek powinien wobec nich postępować,a czego nie powienien robić.
W naszym zwierzyńcu odszukajcie te, które mozna spotkać na wiejskim podwórku.
Karty pracy indywidualnej.
I poziom
1. Połącz strzałkami odpowiednie nazwy zwierząt: matek i dzieci.
krowa kurczątko
owca źrebiątko
kura cielątko
kobyła jagniątko
maciora kaczątko
kaczka prosiątko
2. Wpisz odpowiednie nazwy ptaków.
Ptaki grzebiące: ..............................,..............................,
Ptaki pływające: ..............................,...............................,
(kaczka, kura, gęś, indyk)
II poziom
1. Dopisz wyrazy oznaczające odgłosy zwierząt.
Krowa mówi: mu,.....,......,....,.....,.....,.....,
Owca mówi: me,.....,.....,.....,....,....,....,
Świnia mówi: kwik,.....,.....,.....,.....,.....,
Kura mówi: ko,.....,.....,.....,.....,....,....,
Kaczka mówi: kwa,.....,.....,.....,.....,.....,
Gęś mówi: gę,.....,.....,.....,....,....,....,
Opracowała: Iwona Nowicka